Henry Charrier: Motýlek

02. 07. 2007 | † 30. 09. 2015 | kód autora: w2u
obrazek Úžasně působivá kniha. Ač má kolem 600 stran, jde o ten typ knihy, kterou s radostí a nedočkavostí zhltnete za dva dny. Nemůžu pominout, že na její motivy byl natočen i film se Stevenem McQueenem a Dustinem Hoffmanem. Ten je však dost redukovaným obrazem skutečného příběhu Henryho Charriera, francouzského trestance, který byl odsouzen nespravedlivě k 12 ti letům věznění v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Byl to ale přesně typ člověka, kterého nejde než obdivovat. Se svým osudem se nikdy nesmířil a neustále plánoval svůj útěk za svobodou, resp. spíše za pomstou a zabitím skutečného vraha, kvůli jehož činu byl odsouzen.
Tato kniha je tedy skutečným příběhem. O to lákavější jsou Charrierovy příběhy. Troufám si říct, že v případě jeho útěků by i Majkl Scofield zaplakal nad svou neschopností:)
Na každém řádku knihy popisuje Charrier útrapy svých útěků. Ve finále se mu skutečně podaří utéct do Venezuely, kde začíná nový život, ale o tom už vypráví druhá kniha Banco.
Já Motýlka miluju, můžu ho číst pořád dokola a vždycky najdu něco nového. A rozhodně pomáhá člověku stát se silnějším. Já osobně mám třeba tendenci spoustu věcí vzdávat jen proto, že mi nejdou nebo v ně málo věřím. Kdyby uvažoval Charrier podobně, tak sedí v base ještě dnes.
Považuju za přínosné si tuto knihu přečíst. Nejkrásnější je asi jeho vyprávění o životě v indiánské vesnici a přiznání si lidské neschopnosti užívat si toho co máme a tendence neustále se hnát za něčím možná lepším.

Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.