Death and Dying a jiné mé předměty

01. 03. 2008 | † 30. 09. 2015 | kód autora: w2u
Jelikož už jsem tady dlouho nepsala a nyní se chci zase rozepsat...začnu tím, co je mi poslední dobou nejbližší, tedy zde ve smyslu nejčastější a to je ŠKOLA.
Tento semestr jsem se rozhodla chytit šanci za pačesy a snažila jsem se zvolit předměty co nejpřínosnější a takové, jakých se v Brně jen tak nedočkám.

Začala jsem španělštinou, teda ne že bz se u nás nedala studovat, ale bohužel na FSS k tomu vážně nemáme možnosti, navíc málo kde se dnes začíná od píky (tak si říkám, že nedostatek a absence pravidelného psaní v češtině ve mně vyvolává nečekanou touho používat poněkud netradiční a literární výrazy, tak to prosím omluvte, nemůžu si pomoct:)). Takže zpět k té španělštině. Vzala jsem si 101, úplné začátečníky, za to ale pět krát týdně, takže jářku (to už si ale vážně dělám srandu) pěkně intenzivní, v Čechách bych se nedoplatila za takový kurz. Ale je to supr, po měsíci a půl mám pocit, že už vážně něco umím. Na běžnou komunikaci s Pedrem a jinými latinoameričany to sice není (a bojím se, že nikdy nebude), ale chytám se. Naznamení mého úspěchu zbytek článku napíšu španělsky. (Dělám si zase srandu). Každopádně nás učí Španělka a v kombinaci s angličtinou je to takové jako dvě mouchy jednou ranou. Vlastně se tak učím dva jazyky.

Druhý neméně zajímavý předmět je transpersonální psychologie. U nás se na ní dost zapomíná, protože je dost mystická a nevědecká, ale vězte, že ji v USA proslavil právě Čech Stanly Grof. Společně s druhým jemu podobným psychologem Ram Dassem začínali na VŠ s vědeckými pokusy zabývajícími se vlivem LSD (té doby v USA velmi populární) a marihuany na lidskou duši a mozek. Traduje se, že však byli vyhozeni, jelikož sami pobírali větší množství drog než zkoumané objekty. Tento předmět nás učí muž jménem Monte Page, který hned první hodinu oznámil, že je nejstarším profesorem na UNL a má Parkinsona, proto se může stát, že třeba v hodině zkolabuje, ať jsme na to tedy připraveni. No americká upřímnost někdy vyráží dech. Ale jinak se bavíme hlavně o józe, budhismu a hledání vnitřního klidu.

Pak mám ještě psychologii dospívání, ale ta až tak zažívná není. Zajímavé na ní asi je jen to, že testy jsou tzv.open book, což znamená, že můžeme používat knihu. Ale stejně no, kdo to nečetl předtím, v hodině testu v knize odpovědi nenajde. A ještě je teda zajímavý profesor. Je Žid, což bych nikdy nebrala přímo jako charakteristiku, ale on je strašně typický, vzhledově. A libuje se v sezení na turka na stole při přednášení.

No ale ten nejzajímavější předmět jsem si nechala na konec. Death and dying, neboli smrt a umírání. Vzala jsem si ho, kvůli psychologii a gerontologii, ale vzhledem k tomu, že je dvakrát týdně v 9 ráno, začínám mít z tohoto výběru občas docela masochistický poci...

.... Učí nás 40 žena, která neustále hrdě vzhlašuje, že je slečna a nemá děti a vypadá jako typická lesba křížená s feministkou. A asi i bude. Navíc má fakt sadistický a na Američany netradičně sarkastický humor. Hned první hodinu začala tak, že na tabuli napsala FUNERAL (pohřeb) a poznamenla: Wow, všimněte si, že ve slově funeral máme pěkně FUN (zábava) a proto i my bychom měli brát smrt trochu z humorem...No a už se to s ní veze, od té doby si dvakrát týdně děláme "srandu" ze smrti.
Je toho tolik, co by se k tomuto předmětu dalo napsat. Je fakt, že je zajímavý. Jako semestrální úkol máme vytvořit komplet naší posmrtnou přípravu, včetně výběru pohřební písně, závěti a formy, a taky rozhodnutí, co s orgánama. Morbidní fakt.
A přednášky taky. Některé jsou o umírání dětí, některé o trestu smrti (To jsem třeba zjistila, že je Nebraska jediný stát, který k tomuto účelu používá elektrické křeslo, chtěla jsem to tu napsat jako zajímavost, no ale 8.února to zrovna označili za nelidské a protiústavní, tak teď nemají nic). A celkově to bylo zajímavé, třeba fakt, že v Californii čeká na smrt teď 663 lidí. A taky jsem konečně pochopila, proč se říká, že je doživotní vězení levnější záležitost pro daňové poplatníky než smrt, prý je to kvůli množství soudních odvolání, která trestanci pochopitelně podávají. Jo a taky, že v 80. letech existovala možnost dobrovolného trestu smrti, pro ty, co byli vězněni doživotně a ku příkladu v roce 84 toho využily hned 3 ženy.
A pak jsme taky třeba jednu hodinu věnovali 11. září 2001, což Amíci prostě považují za největší tragédii lidstva bezohledu na počty obětí třeba 2. světové války.
A taky máme jednu spolužačku, je jí tak 40 a její manžel umřel asi před půl rokem a ta neustále každou hodinu prohlašuje, že co by nejvíc teď chtěla, je umřít, aby zase mohla být s ním, tak si představte tu atmosféru.

No asi už to ukončím, ještě mám základy masáže, ale ty začínají až za dva týdny a hned na to máme jarní prázdniny, juchůůů, jako za mlada na střední. Navíc to je ta doba, kdy Amíci jezdí na Road Tripy, jak je to skoro v každém filmu a kde je pak zabíjejí úchylové a masoví vrazi, jak je to v každém hororu:)

A ještě poslendí zajímavost, to mi onehdá povídal Albánec Keller, proč se cigarety Lucky Strike jmenují tak, jak se jmenují. To tak totiž byly jednou 30. léta, doba kdy marihuana byla v USA ještě legální a výrobce výše zmíněných cigaret se rozhodl udělat akci. Do každé třetí krabičky cigater přibalil jointa marihuany, no a když jste měli štěstí a tuto lucky (šťastnou) krabičku jste si koupili, měli jste holt Lucky Strike...hezký příběh ne?

Tak pa a zase někdy vaše Dominka.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky skola

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.